Už ve čtvrtek 27. 8. proběhne největší mezisektorové setkání Na jedné lodi 2020. Každý rok se na něm setká několik set lídrů ze světa byznysu i nezisku. Letos bude online a poprvé se na něm setká český byznys a nezisk se slovenským. Philip Staehelin, zakladatel a CEO DOT Glasses, českého podniku s globálním společenským přínosem, našel na lodi před rokem významného investora z Belgie.

S DOT Glasses chcete dostat brýle k jedné miliardě lidí po celém světě, kteří k nim nemají přístup přes běžné obchodní sítě. Je pro váš úspěch důležitá mezisektorová spolupráce?

Umět se dobře pohybovat v mezisektorové spolupráci je v případě DOT glasses jedním z klíčů k úspěchu. V podstatě právě to nás odlišuje od všech ostatních v oblasti péče o zrak. Naše řešení je tak jednoduché, že jsme schopni za méně než hodinu naučit kohokoliv změřit zrak a dodat dioptrické brýle na míru. Proto můžeme využívat netradiční kanály k oslovování našich koncových zákazníků. Spolupracujeme s vládami, obvykle třeba ministerstvem zdravotnictví nebo školství, s nevládními organizacemi, s klinikami ve venkovských oblastech, agenturami pro globální rozvoj, obchodními partnery se sítěmi poboček, jako například lékárnami, ale i uprchlickými agenturami a dalšími hráči v oblasti péče o zrak. Všichni jsou potenciálními distribučními partnery, a každý vyžaduje trochu jiný přístup.

Mohl byste zmínit nějaký příklad spolupráce, která vás opravdu posunula dál?

Třeba naše spolupráce se slovenskou Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. Vnímáme je jako nejvýznamnější slovenskou rozvojovou organizaci, a proto jsme s nimi začali řešit možnosti využití DOT Glasses na jejich misijních klinikách v Africe. Nabídli nám, abychom se k nim připojili na cestě na Madagaskar. Díky tomu jsme mohli spustit několik dalších zkušebních projektů a otestovat různé části brýlí. I když jsme se rozhodli obchodní příležitosti na Madagaskaru nevyužít, DOT Glasses se škole sv. Alžbety líbily a udělali první malé nákupy pro Keňu a Jižní Súdán. Díky jejich kontaktům v regionech jsme mohli otevřít nové pobočky v Keni a nakonec v Ugandě.

Co vás přivedlo Na jednu loď před rokem?

Na začátku jsem byl ohledně své účasti trochu skeptický. My se totiž zaměřujeme na 20 nejchudších zemí světa, daleko od Česka… Ale chtěl jsem poznat víc lidí, kteří se zabývají investováním do projektů s pozitivním společenským dopadem. Říkal jsem si, že určitě existují čeští hráči, kteří by mohli být potenciálními partnery v tom smyslu, že se zaměřují na stejné oblasti a cílovou skupinu. A když o sobě člověk dá vědět, vznikají propojení, která mohou přinést nečekané věci. A taky miluju poznávání nových lidí.

A našel jste tam, co jste hledal?

Rozhodně! Vlastně jsem ani nevěděl, co přesně hledám, ale našel jsem mnohem víc, než jsem čekal! Nezapsal jsem se na žádné osobní schůzky a spolehl se na přátele, že mě seznámí s nějakými zajímavými lidmi (velké díky Kateřině Vackové!). Ale taky jsem si vyslechl prezentaci mezinárodního dopadového investora a hodně se mi líbilo, jak dokázal zachytit a podat koncept investování s pozitivním společenským dopadem. Bylo mi jasné, že DOT Glasses skvěle zapadají do sféry dopadového investování. Takže jsem za ním po projevu zašel. Bylo těžké se k němu dostat, protože byl obklopený lidmi, kteří s ním chtěli mluvit a navíc byl už na odchodu, ale povedlo se mi do té chvilky vmáčknout svou elevator pitch o tom, co děláme. Zaujalo ho to natolik, že mi dal vizitku a já jsem mu poslal prezentaci ... jedna věc vedla k druhé a on se stal významným investorem v DOT glasses. A to zase významně podpořilo vstup prvního českého impact venture fondu Tilia Impact Ventures.

Vy sám máte opravdu hodně zkušeností z podnikání, doporučil byste tuhle akci dalším lidem z byznysu?

Aktivní síťování bylo pro můj obchodní úspěch zásadní, je to v podstatě ústřední mantra mé kariéry. Úspěch se často dostaví, když najdete to správné propojení, a nikdy nevíte, odkud přijde. Ve většině případů k vám nepřijde samo o sobě, takže se musíte snažit, vyjít ven a poznat nové lidi. Mluvte o tom, co děláte, aby bylo jasné, co potřebujete, ale taky buďte autentičtí a zajímaví. A co je možná nejdůležitější, naslouchejte a zkuste pochopit, jak můžete pomoct partnerovi, se kterým diskutujete. Nevěřím v karmu jako takovou, ale věřím, že když dáváte, taky dostávate. Ale dávání by mělo přijít na řadu jako první. Takže když jsem byl na lodi a slyšel o nápadech a iniciativách jiných lidí, dělal jsem to, co vždycky - přemýšlel, jak bych jim mohl pomoct. Komu je můžu představit, jakou radu jim můžu dát atd. Ptáte se, jestli by se měl někdo ze světa byznysu zúčastnit téhle akce? Ano! Lidé by měli vyjít ven ze svého světa a nechat se inspirovat novými nápady a novými lidmi. A podpořit skupiny těch, kteří se snaží změnit svět.

A jako sociální podnikatel, co byste poradil ostatním sociálním podnikatelům, kteří se připravují na letošní síťování na lodi?

Nebuďte pasivní. Poznejte co nejvíc lidí... "Aha moment" přijde odněkud, odkud ho nejméně čekáte. A až se to stane, buďte připraveni ho zachytit a následovat. Thomas Jefferson řekl: „Věřím ve štěstí a zjišťuji, že čím víc pracuji, tím víc ho mám.“ Nesta Jojoe Erskine to řekl trochu jinak: „Štěstí nepřijde, když sedíte na pohovce se zkříženýma rukama a neděláte nic. Štěstí přijde, když budete připraveni.“ Takže ... slezte z gauče a začněte pořádně pracovat na síťování! Na jedné lodi je největší mezisektorové setkání v České republice a na Slovensku. Připojit se k němu můžete i vy ve čtvrtek 27. 8. 2020 od 10:00 hodin, stačí si rezervovat svůj palubní lístek. Více informací a program najdete na webu www.najednelodi.org

 

Philip Staehelin

Hledat řešení náročných úkolů je jeho celoživotní vášeň. Dobře mu posloužila jak v korporátní a konzultantské kariéře (včetně rolí CEO platební společnosti v hodnotě 500 milionů dolarů a řídícího partnera globální konzultantské společnosti zaměřené na management), tak i v rozvoji startupů. Je spoluvlastníkem jednoho z nejstarších startupových akcelerátorů ve střední Evropě, několik jich sám založil, několika radí, angažuje se jako mentor startupových akcelerátorů po celé Evropě a jako andělský investor do vycházejících startupových hvězd, které objeví. Philip se snaží o pozitivní dopad ve všem, co dělá, což zahrnuje i pomoc při budování lepší občanské společnosti. Je členem představenstva Transparency International CZ, aktivně se zapojuje do komunální politiky a občas radí vládě v tématech souvisejících s inovacemi. V tuhle chvíli hledá způsob, jak zpřístupnit brýle všem - i lidem žijícím v těch nejzapadlejších vesnicích na zemi.

Rozhovor vedla Pavlína Hořejšová, ředitelka Ashoky Česká republika a Slovensko

Překlad Martina Čurdová