Úspěch se často dostaví, když najdete to správné propojení

Už ve čtvrtek 27. 8. proběhne největší mezisektorové setkání Na jedné lodi 2020. Každý rok se na něm setká několik set lídrů ze světa byznysu i nezisku. Letos bude online a poprvé se na něm setká český byznys a nezisk se slovenským. Philip Staehelin, zakladatel a CEO DOT Glasses, českého podniku s globálním společenským přínosem, našel na lodi před rokem významného investora z Belgie. Přečtěte si rozhovor o tom, proč je podle Philipa spolupráce pro byznys dobrá a proč ho i letos opět na lodi najdete.

S DOT Glasses chcete dostat brýle k jedné miliardě lidí po celém světě, kteří k nim nemají přístup přes běžné obchodní sítě. Je pro váš úspěch důležitá mezisektorová spolupráce?

Umět se dobře pohybovat v mezisektorové spolupráci je v případě DOT glasses jedním z klíčů k úspěchu. V podstatě právě to nás odlišuje od všech ostatních v oblasti péče o zrak. Naše řešení je tak jednoduché, že jsme schopni za méně než hodinu naučit kohokoliv změřit zrak a dodat dioptrické brýle na míru. Proto můžeme využívat netradiční kanály k oslovování našich koncových zákazníků. Spolupracujeme s vládami, obvykle třeba ministerstvem zdravotnictví nebo školství, s nevládními organizacemi, s klinikami ve venkovských oblastech, agenturami pro globální rozvoj, obchodními partnery se sítěmi poboček, jako například lékárnami, ale i uprchlickými agenturami a dalšími hráči v oblasti péče o zrak. Všichni jsou potenciálními distribučními partnery, a každý vyžaduje trochu jiný přístup.

Mohl byste zmínit nějaký příklad spolupráce, která vás opravdu posunula dál?

Třeba naše spolupráce se slovenskou Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. Vnímáme je jako nejvýznamnější slovenskou rozvojovou organizaci, a proto jsme s nimi začali řešit možnosti využití DOT Glasses na jejich misijních klinikách v Africe. Nabídli nám, abychom se k nim připojili na cestě na Madagaskar. Díky tomu jsme mohli spustit několik dalších zkušebních projektů a otestovat různé části brýlí. I když jsme se rozhodli obchodní příležitosti na Madagaskaru nevyužít, DOT Glasses se škole sv. Alžbety líbily a udělali první malé nákupy pro Keňu a Jižní Súdán. Díky jejich kontaktům v regionech jsme mohli otevřít nové pobočky v Keni a nakonec v Ugandě.

Co vás přivedlo Na jednu loď před rokem?

Na začátku jsem byl ohledně své účasti trochu skeptický. My se totiž zaměřujeme na 20 nejchudších zemí světa, daleko od Česka… Ale chtěl jsem poznat víc lidí, kteří se zabývají investováním do projektů s pozitivním společenským dopadem. Říkal jsem si, že určitě existují čeští hráči, kteří by mohli být potenciálními partnery v tom smyslu, že se zaměřují na stejné oblasti a cílovou skupinu. A

když o sobě člověk dá vědět, vznikají propojení, která mohou přinést nečekané věci. A taky miluju poznávání nových lidí.

 

A našel jste tam, co jste hledal?

Rozhodně! Vlastně jsem ani nevěděl, co přesně hledám, ale našel jsem mnohem víc, než jsem

čekal! Nezapsal jsem se na žádné osobní schůzky a spolehl se na přátele, že mě seznámí s nějakými zajímavými lidmi (velké díky Kateřině Vackové!). Ale taky jsem si vyslechl prezentaci mezinárodního dopadového investora a hodně se mi líbilo, jak dokázal zachytit a podat koncept investování s pozitivním společenským dopadem. Bylo mi jasné, že DOT Glasses skvěle zapadají do sféry dopadového investování. Takže jsem za ním po projevu zašel. Bylo těžké se k němu dostat, protože byl obklopený lidmi, kteří s ním chtěli mluvit a navíc byl už

na odchodu, ale povedlo se mi do té chvilky vmáčknout svou elevator pitch o tom, co děláme. Zaujalo ho to natolik, že mi dal vizitku a já jsem mu poslal prezentaci ... jedna věc vedla k druhé a

on se stal významným investorem v DOT glasses.

 

Vy sám máte opravdu hodně zkušeností z podnikání, doporučil byste tuhle akci dalším lidem z byznysu?

Aktivní síťování bylo pro můj obchodní úspěch zásadní, je to v podstatě ústřední mantra mé kariéry. Úspěch se často dostaví, když najdete to správné propojení, a nikdy nevíte, odkud přijde. Ve většině případů k vám nepřijde samo o sobě, takže se musíte snažit, vyjít ven a poznat nové lidi. Mluvte o tom, co děláte, aby bylo jasné, co potřebujete, ale taky buďte autentičtí a zajímaví. A co je možná nejdůležitější, naslouchejte a zkuste pochopit, jak můžete pomoct partnerovi, se kterým diskutujete. Nevěřím v karmu jako takovou, ale věřím, že když dáváte, taky dostávate. Ale dávání by mělo přijít na řadu jako první. Takže když jsem byl na lodi a slyšel o nápadech a iniciativách jiných lidí, dělal jsem to, co vždycky - přemýšlel, jak bych jim mohl pomoct. Komu je můžu představit, jakou radu jim můžu dát atd. Ptáte se, jestli by se měl někdo ze světa byznysu zúčastnit téhle akce? Ano! Lidé by měli vyjít ven ze svého světa a nechat se inspirovat novými nápady a novými lidmi.

A podpořit skupiny těch, kteří se snaží změnit svět.

 

A jako sociální podnikatel, co byste poradil ostatním sociálním podnikatelům, kteří se připravují na letošní síťování na lodi?

Nebuďte pasivní. Poznejte co nejvíc lidí... "Aha moment" přijde odněkud, odkud ho nejméně čekáte.

A až se to stane, buďte připraveni ho zachytit a následovat. Thomas Jefferson řekl: „Věřím ve štěstí

a zjišťuji, že čím víc pracuji, tím víc ho mám.“ Nesta Jojoe Erskine to řekl trochu jinak: „Štěstí nepřijde, když sedíte na pohovce se zkříženýma rukama a neděláte nic. Štěstí přijde, když budete připraveni.“ Takže ... slezte z gauče a začněte pořádně pracovat na síťování!

Na jedné lodi je největší mezisektorové setkání v České republice a na Slovensku. Připojit se k němu můžete i vy ve čtvrtek 27. 8. 2020 od 10:00 hodin, stačí si rezervovat svůj palubní lístek. Více informací a program najdete na webu www.najednelodi.org

 

Philip Staehelin

Hledat řešení náročných úkolů je jeho celoživotní vášeň. Dobře mu posloužila jak v korporátní a konzultantské kariéře (včetně rolí CEO platební společnosti v hodnotě 500 milionů dolarů a řídícího partnera globální konzultantské společnosti zaměřené na management), tak i v rozvoji startupů. Je spoluvlastníkem jednoho z nejstarších startupových akcelerátorů ve střední Evropě, několik jich sám založil, několika radí, angažuje se jako mentor startupových akcelerátorů po celé Evropě a jako andělský investor do vycházejících startupových hvězd, které objeví. Philip se snaží o pozitivní dopad ve všem, co dělá, což zahrnuje i pomoc při budování lepší občanské společnosti. Je členem představenstva Transparency International CZ, aktivně se zapojuje do komunální politiky a občas radí vládě v tématech souvisejících s inovacemi. V tuhle chvíli hledá způsob, jak zpřístupnit brýle všem - i lidem žijícím v těch nejzapadlejších vesnicích na zemi.

 

Rozhovor vedla Pavlína Hořejšová, ředitelka Ashoky Česká republika a Slovensko

Překlad Martina Čurdová

The biggest intersectoral meeting in the Czech Republic and Slovakia

najednelodi_1360x525_5 nový 2.jpg

Already since 2015 ASHOKA has been engaging business in systemic solutions to societal problems. This year, for the first time, there will be an “In the Same Boat” online meeting for enterprising people from the Czech Republic and Slovakia.
 

IN THE SAME BOAT is:

an informal networking meeting that connects people from the commercial and non-commercial worlds and gives them an opportunity to create a joint project with a positive social impact.

an event that pushes the possibilities of intersectoral cooperation far beyond philanthropy.

an event that refutes the prejudices that “non-profits only want money from business” and that “business cannot contribute to society”.

~ an opportunity for all who can imagine a better world and want to start actively creating it.

 

WHY DO WE DO THIS?

Every societal problem already has its solution -it is just not widespread throughout the world yet.

We need to ask ourselves the question: “How can I contribute to enabling a solution to a burning problem to assert itself and change the system?” 

The solution is not brought about by politicians, company directors or non-profits, but by enterprising people across all sectors.

We connect such people and encourage them to engage in a cooperation that has a greater impact than ordinary philanthropy.

Our team

Previous Cruises

NJL2020.jpg

“I'm on vacation, which has just become even better, more fun and more meaningful! I have gained a lot of energy and met more inspiring people at one time than I have in months!” said a participant in the online meeting “In the Same Boat 2020”.

Na jedné lodi 2019 - intro ico

What does cooperation look like and how many forms can it take? On July 31, that is what almost four hundred people from Czech business and non-profit talked about.

web-najednelodi-2018_123_458x258.jpg

On the last evening of July, almost three hundred people from business and the civil sector met on board the Cargo Gallery. 

najednelodi2017_fullres-1034_458x258.jpg

The third meeting of non-profit and business representatives took place on July 18, 2017, aboard the Cargo Gallery boat.

Photos

Partners & Supporters

Thanks to all partners that support our common cruise.